Promocja!

Uroda czy ubranie? O atrakcyjności fizycznej młodych kobiet w percepcji dorastającej młodzieży

8.80

Anna Szymanik
ISBN 978-83-7096-985-1
Bydgoszcz 2014,
s. 262, oprawa miękka

Spis treści – plik PDF

Książka jest zwieńczeniem czterech lat pracy nad spostrzeganiem przez młodzież kobiecej atrakcyjności, nie tylko w zależności od kształtów ciała, ale także stroju. Autorka, opierając się na przykładach empirycznych uzyskanych w toku badań, stara się udowodnić, że odpowiedni strój może nie tylko upiększać i korygować niedoskonałości sylwetki, ale także zrównywać oceny atrakcyjności kobiet o skrajnie różnych kształtach ciała.

Brak w magazynie

Opis

Anna Szymanik, z wykształcenia psycholog, obecnie adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, od lat zajmuje się tematyką kobiecego i dziewczęcego wyglądu, a także ubioru i motywów jego wyboru. Sceptycznie podchodzi zarówno do poradników modnego ubierania się, jak i do popularnych przekonań, iż „im więcej ciała się odsłoni, tym lepiej się wygląda”. Prezentowana książka jest zwieńczeniem czterech lat pracy nad spostrzeganiem przez młodzież kobiecej atrakcyjności, nie tylko w zależności od kształtów ciała, ale także stroju. Autorka, opierając się na przykładach empirycznych uzyskanych w toku badań, stara się udowodnić, że odpowiedni strój może nie tylko upiększać i korygować niedoskonałości sylwetki, ale także zrównywać oceny atrakcyjności kobiet o skrajnie różnych kształtach ciała.

Monografia „Uroda czy ubranie? O atrakcyjności fizycznej młodych kobiet w percepcji dorastającej młodzieży” należy do nielicznych w naszym kraju prac badawczych, dotyczących percepcji atrakcyjności fizycznej kobiet, z uwzględnieniem jej moderatorów pod postacią stroju i sylwetki. (…) Moda i uroda to tematy, na których zna się właściwe każdy, lecz tyle jest opinii na ten temat, ilu respondentów, po prostu de gustibus non est disputandum. (…) Myślę, że dzięki uzyskanym danym empirycznym można «czarno na białym» wykazać, że «szata zdobi człowieka». Moim zdaniem najciekawsze, również z praktycznego punktu widzenia, są dane pokazujące, w jaki sposób manipulując tylko fasonem ubioru kobieta może podnieść, ale i obniżyć własną atrakcyjność.

Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Małgorzaty Lipowskiej

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Uroda czy ubranie? O atrakcyjności fizycznej młodych kobiet w percepcji dorastającej młodzieży”