Wiesław Urbaniak
ISBN 978-83-8018-023-9
Bydgoszcz 2015

Spis treści – Plik PDF

Monografia oparta jest na badaniach własnych i przedstawia nową koncepcję smarowania stawu naturalnego (zwanego łożyskiem naturalnym) i łożyska spiekanego metalicznego. Skierowana jest do tych, którzy interesują się problematyką funkcjonowania układów ruchowych organizmów żywych oraz urządzeń technicznych, to ciekawa propozycja również dla studentów kierunków medycznych, budowy i eksploatacji maszyn oraz inżynierii materiałowej.

Monografia oparta jest na badaniach własnych i przedstawia nową koncepcję smarowania stawu naturalnego (zwanego łożyskiem naturalnym) i łożyska spiekanego metalicznego. Oba łożyska posiadają porowate powierzchnie oraz lamelarny mechanizm smarowania. Niemal „beztarciowy” proces smarowania stawów jest wręcz fenomenalnym zjawiskiem w świecie tarcia „in vivo”. Współczynnik tarcia łożysk naturalnych jest ponad dziesięciokrotnie mniejszy niż sztucznych par tribologicznych. Monografia skierowana jest do tych, którzy interesują się problematyką funkcjonowania układów ruchowych organizmów żywych oraz urządzeń technicznych, to ciekawa propozycja również dla studentów kierunków medycznych, budowy i eksploatacji maszyn oraz inżynierii materiałowej.

Bądź pierwszym recenzentem “Smarowanie powierzchni biologicznych i inżynieryjnych substancjami o budowie warstwowej”