Zrównoważony rozwój Pojezierza Krajeńskiego. Wybrane aspekty

ISBN 978-83-8018-166-3
Bydgoszcz 2017
s. 146, A4, oprawa miękka

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego,

Osoby zainteresowane publikacją proszone są o kontakt pod adres:
Krajeński Park Krajobrazowy,
ul. Pocztowa 2, 89-410 Więcbork,
www.krajenskipark.pl

Wydawnictwo jest pokłosiem I Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Zrównoważony rozwój Pojezierza Krajeńskiego”, która odbyła się w dniach 19-20 października 2017 r., w hotelu „Jan” w Sępólnie Krajeńskim (woj. kujawsko-pomorskie). Głównym celem zamierzenia było popularyzowanie wyników badań naukowych o regionie związanych ze środowiskiem geograficznym Pojezierza Krajeńskiego. Konferencja pozwoliła ponadto na uzupełnienie i aktualizację stanu wiedzy na temat funkcjonowania środowiska geograficznego oraz zróżnicowanych aspektów zrównoważonego rozwoju obszaru badawczego. Co ważne, tematyka wygłoszonych referatów stała się na tyle interesująca, że zaciekawiła nie tylko badaczy z kilku ośrodków naukowych w Polsce, ale przede wszystkim stała się inspiracją dla przedstawicieli samorządu terytorialnego, reprezentantów parków krajobrazowych i nadleśnictw z sąsiednich obszarów oraz delegatów organizacji i środowisk społeczno-gospodarczych z samego regionu.

Wydawnictwo jest pokłosiem I Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Zrównoważony rozwój Pojezierza Krajeńskiego”, która odbyła się w dniach 19-20 października 2017 r., w hotelu „Jan” w Sępólnie Krajeńskim (woj. kujawsko-pomorskie). Głównym pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był Krajeński Park Krajobrazowy z siedzibą w Więcborku, który do współpracy zaprosił trzy ośrodki naukowo-badawcze: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Zadanie zaś, w całości, zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Głównym celem zamierzenia było popularyzowanie wyników badań naukowych o regionie związanych ze środowiskiem geograficznym Pojezierza Krajeńskiego. Konferencja pozwoliła ponadto na uzupełnienie i aktualizację stanu wiedzy na temat funkcjonowania środowiska geograficznego oraz zróżnicowanych aspektów zrównoważonego rozwoju obszaru badawczego. Co ważne, tematyka wygłoszonych referatów stała się na tyle interesująca, że zaciekawiła nie tylko badaczy z kilku ośrodków naukowych w Polsce, ale przede wszystkim stała się inspiracją dla przedstawicieli samorządu terytorialnego, reprezentantów parków krajobrazowych i nadleśnictw z sąsiednich obszarów oraz delegatów organizacji i środowisk społeczno-gospodarczych z samego regionu. Całe przedsięwzięcie pozwoliło także na pogłębianie współpracy ze środowiskiem lokalnym i regionalnym województwa kujawsko-pomorskiego, a zwłaszcza na zacieśnianie kooperacji z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym. Należy podkreślić, że zebrane do tej pory wyniki badań dotyczących różnych aspektów środowiska przyrodniczego Pojezierza Krajeńskiego, w tym zrównoważonego rozwoju, będą pogłębiane i popularyzowane przez badaczy z różnych dziedzin nauki podczas planowanych kolejnych edycji konferencji, na które już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy!