Matki zabójczynie.
Teoretyczno-metodologiczny model badań nad zjawiskiem oraz możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych

Agnieszka Latoś
ISBN 978-83-8018-134-2
Bydgoszcz 2017

Spis treści – pliki PDF

Celem niniejszego opracowania jest ukazanie teoretyczno-metodologicznego modelu badań nad zjawiskiem zabójstwa dziecka w rodzinie. Jednocześnie część ta w swoich założeniach ma być wprowadzeniem do kolejnych publikacji, które będą miały charakter empiryczny i będą prowadziły do zbudowania wieloczynnikowego modelu zabójstw dzieci.

Kategorie: , . Tagi: , .

[…] zjawisko zabójstwa dziecka w rodzinie nie jest „zbyt dobrze” zbadane, czego powodem może być fakt, że  w zasadzie nie istnieją żadne modele teoretyczno-metodologiczne badań tego zjawiska.

[…] przeprowadzone przeze mnie badania w latach 2010-2011 wśród zabójczyń dzieci ujawniły, że jest to zjawisko trudne, a jednocześnie niedające „zamknąć się” w ramach jednej koncepcji, teorii czy nawet jednego nurtu. Pojawił się zatem pomysł, by badać je w szerokiej perspektywie z uwzględnieniem wielorakiego kontekstu zjawiska. […]

Przyjęcie realizacji projektu w formie wydawniczej składającej się z pięciu odrębnych zamkniętych monografii pozwoli na rozłożenie analiz w czasie, co w mojej ocenie, umożliwia dogłębne poznanie zjawiska zabójstw dzieci.

[…] celem niniejszego opracowania jest ukazanie teoretyczno-metodologicznego modelu badań nad zjawiskiem zabójstwa dziecka w rodzinie. Jednocześnie część ta w swoich założeniach ma być wprowadzeniem do kolejnych publikacji, które będą miały charakter empiryczny i będą prowadziły do zbudowania wieloczynnikowego modelu zabójstw dzieci.

z wprowadzenia autorki