Dziecko i dzieciństwo wybrane konteksty badań

Monika Nawrot-Borowska
Dariusz Zając (red.)
ISBN 978-83-8018-089-5
Bydgoszcz 2017

Wstęp i spis treści – plik PDF

Rozważania nad dzieckiem, a zarazem i dzieciństwem należą do bardziej istotnych na gruncie nauk o wychowaniu i edukacji, zarówno w tradycyjnych, jak i we współczesnych dyskusjach o rzeczywistości edukacyjnej i elementach ją konstytuujących. Wśród tych elementów nie może zabraknąć dziecka jako istotnego podmiotu edukacji, o którym już tak wiele napisano, a jednocześnie ciągle odczuwa się niedosyt wiedzy naukowej na jego temat. To z kolei staje się inspiracją do wciąż nowych poszukiwań i odczytywań dziecka, a zarazem miejsca, jakie zajmuje ono w świecie społecznym. Wielopłaszczyznowe spektrum kontekstów zarysowane w niniejszej pracy przekonuje o potrzebie rozważań nad dzieckiem i dzieciństwem nie tylko w warstwie teoretycznej, ale – co również istotne – metodologicznej i empirycznej. Dzięki wzajemnemu dopełnianiu się kontekstów postrzegania i badania dziecka możliwe staje się, przynajmniej w pewnym stopniu, uzyskanie holistycznej wiedzy o nim, co ma niebagatelne znaczenie zarówno dla teorii, jak i praktyki edukacyjnej.

Be the first to review “Dziecko i dzieciństwo wybrane konteksty badań”