Ryszard Nowicki
Bydgoszcz 2015
s. 304, oprawa twarda

>>pozostałe tomy cyklu

Celem pracy jest przedstawienie roli katowickiej zbiornicy w powojennej ochronie zbiorów bibliotecznych w Polsce w latach 1947-1955. Praca ma charakter źródłowy. Powstała głównie na podstawie krytycznej analizy materiałów archiwalnych, do których dotarcie nie było zadaniem łatwym. Do powstania niniejszej monografii doszło w wyniku analizy źródeł związanej z grantem Narodowego Centrum Nauki, realizowanym przez autora w latach 2012-2015. Praca ma charakter nowatorski. Podjęty problem badawczy nie doczekał się podobnego ujęcia w literaturze przedmiotu. Treść przybliży Czytelnikowi wyjątkowo ważny, a słabo rozpoznany okres z historii książki i bibliotek w Polsce. Opracowany materiał jest adresowany głównie do bibliologów, bibliotekarzy, studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Z pożytkiem mogą także skorzystać z niego studenci innych kierunków studiów, uczniowie różnych typów szkół oraz osoby zainteresowane losami księgozbiorów.

Celem pracy jest przedstawienie roli katowickiej zbiornicy w powojennej ochronie zbiorów bibliotecznych w Polsce w latach 1947-1955. Praca ma charakter źródłowy. Powstała głównie na podstawie krytycznej analizy materiałów archiwalnych, do których dotarcie nie było zadaniem łatwym. Pozostają one w rozproszeniu i wykazują luki. Wiele z nich nie doczekało przemian ustrojowych. Są wybrakowane i zniszczone. Archiwalia, które przetrwały, nie wszędzie są chętnie udostępniane przez bibliotekarzy. Jednak okruchy złożone w całość pozwalają wniknąć w istotę problemu i odsłonić nieznane fakty.

Do powstania niniejszej monografii doszło w wyniku analizy źródeł związanej z grantem Narodowego Centrum Nauki, realizowanym przez autora w latach 2012-2015. W ramach tego projektu i prowadzonych badań opublikowano pięć artykułów. Pięć kolejnych tekstów jest w druku. Część informacji w nich zawarta, dla potrzeb podjętego problemu badawczego, została wykorzystana oraz odnotowana w przypisach niniejszej pracy. Zdecydowana większość materiału została wyzyskana po raz pierwszy.

Napisz pierwszą opinię o „Rola katowickiej Zbiornicy Księgozbiorów Zabezpieczonych w powojennej ochronie zbiorów bibliotecznych w Polsce”