Nie wszystek umrę. Pamięć o zmarłych w kulturze staropolskiej

Cywilizacja prowincji Rzeczpospolitej szlacheckiej, cykl II

Aleksander Jankowski
Andrzej Klonder (red.)
ISBN 978-83-8018-019-2
Bydgoszcz 2015
s. 296, oprawa twarda

Ten bardzo interesujący tom przynosi wiele nieznanych do tej pory przekazów źródłowych, a ich staranne przedstawienie i analizy pozwoliły autorom i redaktorom stworzyć dzieło wybitne, przybliżające czytelnikom, naukowcom i studentom kulturę funeralną Rzeczpospolitej szlacheckiej.

Przed dziesięciu laty Zakład Historii Kultury Materialnej Instytutu Historii Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego zorganizował w pałacu Skórzewskich w Lubostroniu konferencję naukową: Cywilizacja prowincji Rzeczypospolitej szlacheckiej. Wydany pod tym samym tytułem pokonferencyjny tom zyskał wówczas bardzo pochlebne oceny i szybko zniknął z księgarnianych półek. Reprezentanci różnych dyscyplin: historii, historii sztuki, etnologii i archeologii, dając barwny obraz kultury prowincji dawnej Rzeczypospolitej, uzmysłowili, jak różnorodne, często słabo rozpoznane, zjawiska i procesy kryją się pod tym sformułowaniem. W konkluzjach lubostrońskich dyskusji powtarzał się postulat kontynuacji konferencji.

W 2013 roku animatorzy pierwszej debaty, dziś zespół Katedry Historii Kultury Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zaproponowali „cykl II” rozważań nad Cywilizacją prowincji Rzeczypospolitej szlacheckiej. Otwiera go niniejszy  tom pod znamiennym tytułem: Nie wszystek umrę. Pamięć o zmarłych w kulturze staropolskiej.

Be the first to review “Nie wszystek umrę. Pamięć o zmarłych w kulturze staropolskiej”