Studia z historii sztuki polskiej XIX-XX wieku. Ikonografia malarstwa religijnego czasów porozbiorowych. Kolor w architekturze historycznej

Barbara Maria Gawęcka,
Aleksander Jankowski (red.),
ISBN 978-83-8018-145-8

Tom inauguruje wydawniczy cykl interdyscyplinarnych debat o polskiej kulturze artystycznej i konserwatorskiej ochronie dzieł sztuki, zainicjowany w 2014 r. przez Pracownię Historii Sztuki i Katedrę Historii Kultury Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pierwsza edycja poświęcona została ikonografii malarstwa religijnego doby zaborów oraz roli koloru w architekturze XIX–XX stulecia. W oddanej do rąk Czytelnika książce zagadnienia te tworzą autonomiczne bloki tematyczne.

Zredagowany przez prof. Aleksandra Jankowskiego i dr Barbarę M. Gawęcką tom „Studiów z historii sztuki polskiej XIX i XX wieku” zawiera szereg ważnych i wartościowych ustaleń… Należy mieć nadzieję, że rozpoczęte z rozmachem interdyscyplinarne badania związane z szeroko rozumianą działalnością artystyczną, znajdą kontynuację, która zaowocuje równie wartościowymi jak ta publikacjami. „Studia” wyróżniają się poprawnością i jasnością sformułowań podanych w sposób ułatwiający lekturę tekstów niebudzących wątpliwości co do meritum poruszanych w nich problemów… Wierzę, że książka spotka się z prawdziwym zainteresowaniem odbiorców, bo w pełni na to zasługuje.

Fragment recenzji prof. Józefa Poklewskiego