Zdolności i kompetencje muzyczne uczniów w młodszym wieku szkolnym

Beata Bonna
ISBN 978-83-8018-031-4
Bydgoszcz 2016

Spis treści – plik PDF ,

Podejmując problematykę rozwijania zdolności i kompetencji muzycznych uczniów w młodszym wieku szkolnym autorka wpisuje się w powszechny nurt badań nad edukacją muzyczną. Obecnie nauka dostarcza wielu argumentów, że dla edukacji większości dzieci muzyka może być równie ważna, jak czytanie i pisanie, a rola, jaką odgrywa edukacja artystyczna w zwiększaniu kompetencji młodych w XXI wieku, w tym ich świadomości kulturalnej i kreatywności, jest powszechnie doceniania w Europie. W tak rozumiany kontekst wpisują się właśnie badania autorki. a potrzeba gruntownego i dogłębnego zrozumienia uczenia się muzyki oraz poszukiwanie sposobów optymalizujących ten proces, skłoniło autorkę do szczególnego uwzględnienia oddziaływań edukacyjnych, opartych na założeniach teorii uczenia się muzyki E.E. Gordona w kontekście ich wpływu na kształtowanie się zdolności i kompetencji muzycznych uczniów.

Obecnie nauka dostarcza wielu argumentów, że dla edukacji większości dzieci muzyka może być równie ważna, jak czytanie i pisanie, a rola, jaką odgrywa edukacja artystyczna w zwiększaniu kompetencji młodych w XXI wieku, w tym ich świadomości kulturalnej i kreatywności, jest powszechnie doceniania w Europie. W tak rozumiany kontekst wpisują się badania autorki wokół zdolności i kompetencji muzycznych uczniów w młodszym wieku szkolnym. Pierwsza część badań koncentruje się na wynikach dotyczących zdolności i kompetencji muzycznych uczniów klas trzecich szkoły podstawowej oraz na ich związku z wybranymi uwarunkowaniami. Natomiast druga przedstawia efekty badań nad wpływem działań edukacyjnych, opartych na teorii uczenia się muzyki E.E. Gordona, na kształtowanie się zdolności i kompetencji muzycznych uczniów w klasach I-III. Potrzeba gruntownego i dogłębnego zrozumienia uczenia się muzyki oraz poszukiwanie sposobów optymalizujących ten proces, skłoniło autorkę do szczególnego uwzględnienia oddziaływań edukacyjnych, opartych na założeniach teorii uczenia się muzyki E.E. Gordona w kontekście ich wpływu na kształtowanie się zdolności i kompetencji muzycznych uczniów.

Ze Wstępu

Bądź pierwszym recenzentem “Zdolności i kompetencje muzyczne uczniów w młodszym wieku szkolnym”