Świat arabski w perspektywie interdyscyplinarnej

Sebastian Bednarowicz, Michał Moch,
Joanna Musiatewicz (red.)
ISBN 978-83-8018-071-0
Bydgoszcz 2016,
s. 174, oprawa miękk

Monografia to zbiorowe przedsięwzięcie naukowe badaczy różnych generacji z pięciu polskich ośrodków akademickich (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Łódzki). Inicjatywie wydawniczej patronuje Zakład Języka i Kultury Arabskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, nowa, szybko rozwijająca się placówka na mapie badań arabistycznych i bliskowschodnich w Polsce. Niniejszy tom zawiera 11 artykułów o różnej objętości i zróżnicowanym dyskursie. Prezentują w nim swoje teksty arabiści oraz interdyscyplinarni badacze współczesnego Bliskiego Wschodu: literaturoznawcy, kulturoznawcy, językoznawcy, historycy, etnologowie i socjolodzy, przedstawiający rozległą problematykę z różnych perspektyw badawczych.

Od Redakcji

„Tom pokazuje bardzo dobrze, z jak licznych perspektyw można badać islam i jakie bogactwo tematów pozostaje do eksplorowania. Ponadto nieustannie powstają nowe pola badawcze, co jest wynikiem funkcjonowania islamu w nowoczesności, w zmieniających się warunkach politycznych, społecznych i prawnych. Za wielką zaletę tomu uznaję fakt, że jego autorzy podejmują nowatorskie w polskiej arabistyce tematy, które dotychczas nie były opisywane i nie rażą banalnością”.

Z recenzji prof. dr hab. Katarzyny Pachniak

Be the first to review “Świat arabski w perspektywie interdyscyplinarnej”